Stephen King, twórca Dzieci kukurydzy

  • by

Jednym z najbardziej poczytnych autorów książek grozy jest amerykański pisarz Stephen King (ur.1947).

O pisaniu mówi, że dobra książka potrzebuje planu, ale trzeba też popuścić wodze fantazji i pozwolić, aby pisała się sama. To jak zasianie ziarna i pozwolenie, żeby wykiełkowało.

Mistrz psychologii

Pisarz potrafi świetnie łączyć historie budzące strach i przerażenie ze zwykłym życiem. Bohaterami książek Kinga są normalni ludzie muszący stawić czoła zjawiskom dziwnym, groźnym i potwornym. W swoich opowieściach autor nie ukazuje super bohaterów, ale przedstawia postaci, które każdy z nas spotyka codziennie, są to kobiety ze sklepu, dzieci bawiące się na podwórku, sąsiedzi. Ludzie, którzy muszą stawić czoła własnym słabościom. King rewelacyjnie wprowadza czytelnika w najczarniejsze zakamarki ludzkiej duszy, odsłania nasze słabości, fobie oraz uprzedzenia.

Pierwsze sukcesy pisarza

Sławę przyniosła mu premiera powieści „Carrie” (1974), w której główną bohaterką jest brzydka i nielubiana nastolatka obdarzona zdolnościami telekinetycznymi. Kolejne książki, które bardzo spodobały się czytelnikom to „Miasteczko Salem”, „Lśnienie”, czy też „Doktor sen”.

Stephen King jest również autorem wielu komiksów, w tym serii „Mroczna Wieża”.

Ekranizacje

Wiele książek autora doczekało się ekranizacji, dzięki czemu widzowie mogą przeżyć historie z jeszcze większym entuzjazmem. Horrory powstałe na podstawie twórczości Kinga to mroczne opowieści budzące przerażenie i strach. „Dzieci kukurydzy”, „Kosiarz umysłów”, „To”, „Lśnienie”, „Smentarz zwierząt” (czyt. Cmentarz zwierząt), to tylko niektóre pozycje z długiej listy niesamowitych historii grozy.

Apokalipsa

W książce „Bastion” King odnosi się do apokaliptycznej wizji świata po zagładzie przez broń biologiczną. Tutaj nie ma potworów, a walki między sobą toczą ludzie. Wielu z nich ma prorocze sny. Jest to opowieść o historii, której możemy się bać. Złowrogi wirus zbiera swoje żniwo, a nieliczni próbują przetrwać. Książka powstała w 1978 roku i była jedną z pierwszych ukazujących takie zagrożenie naszego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *